Jak si vybrat a správně nosit pánský klobouk

Jak si vybrat a správně nosit pánský klobouk

Pánské klobouky a elegantní bekovky se konečně vrací do mainstreamové módy. Dnešní muž nemusí být britský gentleman, italský mafián nebo člen Buena Vista Social Clubu, aby mohl mohl nosit stylový klobouk do města, přírody nebo do společnosti. Víte ale, jak si vybrat správný klobouk a jak jej nosit?

Vybírejte podle tvaru obličeje

Stejně jako se horizontální proužky nedoporučují silnějším postavám, výběr správného tvaru klobouku dokáže pozitivně podtrhnout rysy vašeho obličeje.

Dlouhý obličej

Vyvarujte se vysokých klobouků, které délku obličeje ještě podtrhují. Nejlepší volbou v tomto případě jsou klobouky s širokou krempou a hlubší korunou. Mužům s tímto tvarem obličeje často dobře pasují cestovní klobouky typu “traveller” a klobouky typu “fedora”.

Klobouk Atos od Mayser
Klobouk Traveller od Stetson

Čtvercový obličej

Výraznou bradu a lícní kosti do čtverce lze vykompenzovat volbou klobouku kulatého či asymetrického střihu. K těmto rysům se nejlépe hodí buřinky, klobouky fedora nebo jim blízké. Důležitý je důraz na zaoblené či asymetrické rysy.

Klobouk Fedora od Stetson

Srdcovitý tvar obličeje

Při výběru správného klobouku, pokud máte širší čelo a lícní kosti, je důležité se zaměřit na šířku krempy. Příliš široká krempa ještě podtrhne již tak široké čelo. Ideální volbou jsou proto klobouky se střední, případně kratší krempou. Zde se typově hodí například fedora se střední krempou, případně typ “trilby”.

Klobouk Trilby od Stetson

Kulatý obličej

Muži s kulatým obličejem by se měli řídit 2 hlavními pravidly. Zaprvé, koruna klobouku by měla být minimálně stejné šířky jako obličej. Zadruhé, vybírejte krempy ostrých rysů, asymetrické či rovné s jemným ohnutím. Výborně se k tomuto typu obličeje hodí také stylová bekovka střihu Ivy nebo Newsboy.

Klobouk Orrin od Mayser
Bekovka Ivy Cap od Stetson

Oválný obličej

Kdo z pánů má oválný obličej, ten si může pískat. Odborníci zde doporučují prakticky kterýkoli typ klobouku, záleží tedy hlavně na osobním vkusu. Samotný střih zde není tak důležitý jako u jiných tvarů obličeje. Můžete si dokonce s klidným srdcem dovolit nosit klasické čepice. Vaší pozornosti by neměly ujít ty kašmírové od značky Stetson.

Čepice Beanie Hat od Stetson

 

Jaký materiál si vybrat?

Sláma, vlna, polyester, bavlna, kůže, fleece, bambus a další… Materiálů, ze kterých se vyrábí klobouky, je opravdu spousta. Naštěstí je jejich výběr velmi prakticky vzhledem k tepelným vlastnostem a prodyšnosti.

Chladné počasí

Pro podzimní a zimní období vybírejte pokrývky hlavy primárně vlněné, kožené, fleecové nebo pletené ze silné bavlny. Vhodný je také výběr klobouku, který má vyztuženou korunu a je dobře izolovaný.

Teplé počasí

Během teplých měsíců je důležitá samozřejmě lehkost, vysoká prodyšnost a také ochrana před sluncem. Zaměřte se tedy na klobouky s širší krempou, případně krátké cestovní klobouky. Ideální materiály pro teplé měsíce jsou bavlna, sláma, bambus, lehký polyester s příměsí přírodních materiálů nebo len.

Klobouková etiketa – kdy je vhodné klobouk sundat?

Hlavní situace a místa, kde si má muž odložit pokrývku hlavy jsou následující:

  • při jídle, společnosti u stolu – v restauraci i privátní
  • na posvátné půdě, v náboženských budovách
  • veřejné budovy úřední – škola, knihovna, radnice
  • během znění národní hymny
  • na svatbě, pohřbu a podobných společenských akcích a na fotografiích

Gentlemanská třešnička na závěr. Pravý gentleman má ozdobné prvky, rytiny či výšivky pouze na levé straně svého klobouku!