Albini: luxusní košile s tajnou přísadou

Albini: luxusní košile s tajnou přísadou

Kouzlení s bavlnou

Společnost Albini byla založena v roce 1876 poblíž italského Bergama a díky tvořivému přístupu, výzkumu a inovacím se začala velmi brzy dynamicky rozvíjet. Dnes je jednoznačným udavatelem trendů ve vývoji špičkových košilových materiálů. To, co v současné době společnost Albini v tom nejlepším slova smyslu odlišuje od konkurence, je nejenom lpění na rodinném vlastnictví firmy, ale především důraz na soběstačnost ve výrobě.

Nenakupuje a dále nepřeprodává hotové produkty, ale jejich výrobou se skutečně sama zabývá. Především v těch oblastech Evropy, které jsou s produkcí kvalitních látek neodmyslitelně spjaty – v severní Itálii nebo i v České republice. Společnost též reinvestuje 10 % obratu do svého dalšího rozvoje. Albini používá k výrobě svých slavných, designově typicky italských látek, jen těch nejlepších surovin. To se přirozeně odráží ve výsledné kvalitě a trvanlivosti tkanin. Výstupem pečlivě sledovaného výrobního procesu jsou materiály zářivých barev, velmi jemné na dotek a příjemné na nošení. Tajemství výjimečnosti láek Albini spočívá v unikátní délce vláken, jeho bohatosti a odolnosti. Příze pochází z velmi kvalitní dlouhovlákné egyptské bavlny, která se pěstuje ve velmi omezeném množství v chráněné oblasti nilské delty, kde zvláštní klimatické podmínky umožňují produkci nejkvalitnější bavlny na světě. Právě zde společnost Albini sklízí bavlnu přímo z vlastních polí a díky ní je schopna vyrobit látku kompaktní, ale zároveň lehkou a měkkou. V dnešním článku vám tuto tradiční italskou značku přiblížíme. A kdo ví, třeba to skončí krásnou a kvalitní košilí ve vašem šatníku…

Tvář za značkou Albini

Nikdo nerozumí pánskému oblékání tak jako Italové. A jelikož tento podzim do naší nabídky látek na košile na míru přibyly luxusní italské látky Albini, chceme vám tuto tradiční značku představit. Pro začátek pojďme nakouknout do továrny Albini v městečku Albino.

V továrně na látky Albini se tradice pojí s technologiemi.

Když nahlédnete do továrny Silvia Albiniho, na vlastní oči uvidíte, jak se chomáč bavlny mění v překrásnou košili.
V rozlehlé hale, na jejíž konec se dá stěží dohlédnout, stojí desítky impozantních strojů. Jejich součástky se míhají tak rychle, že je lidské oko nedokáže zachytit. Jsou jako obří železní kolibříci. Až na to, že z kolibříků na druhém konci nelezou metry pestrobarevné látky.

„Způsob, jakým se látka vyrábí, se v zásadě nezměnil. Je to stará tradice, jen ta technika je trochu rychlejší,“ říkal v jednom z posledních rozhovorů Silvio Albini, šarmantní elegán se smyslem pro humor, který stál v čele společnosti už jako pátá generace rodu Albini.

U Albiniho nakupují látky téměř všechny významné značky – Hugo Boss, Armani, Versace nebo Ermenegildo Zegna. Co můžete od italských látek čekat? Kromě výjimečné kvality také odvážnost italských vzorů, která na našem českém jednotvárném trhu citelně chybí. I proto nás neskonale těší, že teď tyto skvostné látky nabízíme.

Vášeň pro bavlnu

„Já nosím jedině košile. V tričku mě nepotkáte. Jakmile na sobě nemám košili, necítím se ve své kůži,“ vysvětloval Albini. Jeho rodina výrobu bavlněných látek vede už od roku 1876. Kromě něj se na chodu firmy podílí i jeho bratranec Fabio, šéfdesignér, a dva bratři, kteří po jeho smrti podnik převzali.

Rodina Albini je s městečkem tak srostlá, že budova, ve které firma sídlí, stojí v ulici pojmenované po dědečkovi Silvia Albini, který se shodou okolností také jmenoval Silvio Albini. “Každý druh bavlny má svou duši, podle toho, kde vyrostla a za jakých podmínek. Bavlna z Ameriky má dlouhá, tenká vlákna, ta asijská je hrubší a více do žluta. Zajímavé jsou malé plantáže na Barbadosu. Tam se pěstuje takzvaná Sea Island bavlna, která má vlákna dlouhá téměř čtyři centimetry a jsou velmi jemná. Královnou mezi bavlnami je ale ta z Egypta,“ říkal Albini.

Právě z Egypta pochází i hvězda s názvem Giza 45 – druh bavlny s extrémně dlouhým vláknem, která byla vyšlechtěna v roce 1820 a díky níž se Egypt postavil jakž takž na vlastní nohy poté, co se jím přehnala neomalená Napoleonova vojska. Její produkce je tak malá, že tvoří jen 0,4 procenta veškeré egyptské sklizně bavlny. Její vlákno je dlouhé 36 milimetrů a je extrémně tenké, ale silné, což dovoluje výrobu těch nejjemnějších látek. Když si sáhnete na její sčesaná vlákna, jakoby se vaše prsty ničeho nedotýkaly. Jsou jako dech, stejně jako košile, které se z nich nakonec ušijí.

Albini Group tak kupuje většinu bavlny z Egypta. Nitě navinuté na velkých špulkách pak putují do městečka Albino, kde se textilu dařilo odjakživa. Už ve 12. století se tu usadili mniši chovající ovce pro jejich vlnu. Když na začátku 19. století oblast připadla Rakušanům, přidalo se i hedvábí a nakonec i bavlna. Město mělo vynikající strategickou polohu na cestě mezi rakouským dvorem, Milánem a Benátkami, přes které proudily suroviny. Z nedalekých alpských štítů sem navíc přitéká čistá voda, životně důležitý element pro textilní průmysl. Celé město se tak proměnilo v jednu velkou továrnu na látky. Dnes většina z nich zanikla, z některých zbyly jen ruiny porostlé mechem, produkce se přesunula do levnějších zemí.

Společnost Albini je největší a nejprestižnější dodavatel bavlněných látek a prakticky nemá v Evropě konkurenci. Ročně se tu vyrobí 14 milionů metrů látek, většina z nich jde na export. „Po celé Evropě je výrobců jen hrstka. Většina látek se vyrábí v Asii, v Indii a Číně. Jenže ti umí jen kopírovat a nepřicházejí se žádnými inovacemi. Navíc vyrábějí jen ve velkém. Jeden vzor od nich musíte odebrat v množství minimálně na tisíc košil. Značkové módní domy ale vyrábějí malé série, aby se jejich zákazníci nepotkávali ve stejných košilích,“ vysvětloval Albini. Pod jeho společnost spadají i dva přední britští výrobci látek – Thomas Mason a David & John Anderson, které Italové koupili v roce 1992.

Proces krocení příze

V designérksém oddělení jsou všude na těžkých dubových policích vyrovnány staré bichle v kožených vazbách. Některé jsou časem zteřelé a rozpadají se. Třeba ta z roku 1890. Je plná vzorků látek, které se vyráběly dříve. Jsou to všechno látky určené na pánské košile, ale vzory jsou asi tak stokrát divočejší než ty, které muži oblékají dnes. Zeleno-žluté puntíky, fialovorůžové kytičky, červené trojúhelníčky. Na konci 19. století měla pánská móda dost jiný šmrnc. Vzali by tohle na sebe muži i dnes? V konzervativním Česku asi sotva.

Aby z bavlny vůbec mohla nějaká látka s bláznivým či klasickým vzorem vzniknout, začíná se s nezpracovanou přízí navinutou na špulkách. Ta je lehce nažloutlá, což není úplně žádoucí barva pánské košile. Špulky se proto napíchnou na tyč a jako špíz se strkají do velkých nerezových kotlů. Horká pára o teplotě až 90 stupňů a vysoký tlak udělají své. Špulky vycházejí z nádob jako měkká pestrobarevná velikonoční vajíčka. Pak následuje příprava osnovy, což znamená zkrotit tisíce tenkých a různě barevných vláken, oddělit je od sebe a navinout na speciální cívky, znovu rozdělit a hezky učesat, aby každá nit byla na svém místě. Pokud je design látky náročný, může být vláken až dvacet tisíc. Připravené nitě se pak navinou na velké válce a na řadu přijde tkalcovský stroj, který je splétá všechny dohromady. Stačí, aby se jedna niť přetrhla a celý kolos se zastaví. Spoj se ještě pořád musí navazovat ručně.

Když tkalcovské stroje, kterých v Albinu jich hučí osm desítek, udělají svou práci, ještě zdaleka není hotovo. V další továrně několik kilometrů od Lago Maggiore přijdou na řadu finální úpravy. Látka prochází žárem, který spálí přebytečné chloupky, mechanicky se změkčuje či je jí dodán sepraný vzhled. Nakonec musí látka projít řadou povinných testů. V laboratoři se zkouší, jak je barva odolná proti otěru, jak budou pevné švy, co udělá barva, až se v košili člověk zpotí, i to, jak se vlákna mačkají. (Což se posuzuje velice sofistikovanou metodou – pohledem.) Jeden vtipný stroj nemá za úkol nic jiného, než kousek testované látky krouživě žmoulat. Kvalitní látka vydrží 16 tisíc takových pohybů. Oproti tomu látka z košile koupené v jednom z největších oděvních řetězců nevydrží ani čtyři tisíce.

Když už mají látky všechno týrání v oddělení kontroly kvality za sebou, putují do velkého skladu a čekají na převoz ke svému zákazníkovi. Takových balíků jsou ve skladu zarovnaném až po strop tisíce – kára, kostičky, proužky, puntíky, všechny barvy, na které si jen vzpomenete.

Z Itálie až do vaší skříně

Košile z Gentleportu je ušita na míru vaší postavě i osobnosti, vždy však nekompromisní v otázce kvality a precizního zpracování. Jelikož se na procesu výroby jako zákazník podílíte od začátku do konce, střih, látka, barva, prošívání, knoflíčky a další nejdrobnější detaily jsou plně ve vaší režii. Pokud si s něčím nebudete jisti, rádi vám ve všem ochotně poradíme.

Nově šijeme také z látek Albini, které vynikají svým vzhledem i výjimečnou kvalitou. Ať už hledáte oděv pro každodenní běžné nošení nebo sváteční kousek, košile Gentleport z látek Albini jsou tou správnou volbou. Prodyšné a přitom kompaktní, navíc perfektně padnoucí, protože vám střih připravíme na míru. Můžete být fanouškem trendy oversize střihů nebo klasikem hledajícím něco tradičnějšího, pro každého najdeme řešení. Kolekce textilií od značky Albini představují sofistikované a inovativní tkaniny, basic kousky i vzory, kterými se inspirují tvůrci košilí po celém světě. Přijďte nás navštívit a prohlédnout si látky pro letošní sezónu. Těšíme se na vás!

Bavlna vás může okouzlit na celý život. I když je na první pohled tak obyčejná. Zajímá vás, jaké jsou výhody šití na míru? Přečtěte si tento článek.