Mayser - německé klobouky s tradicí

Mayser - německé klobouky s tradicí

V nabídce Gentleportu nově vítáme německou značku Mayser – tradičního výrobce pokrývek hlavy založeného před více než 200 lety. Vše začalo v roce 1800, když Leonhard Mayser otevřel svůj obchod s pokrývkami hlavy Hutmacherey na ulici Sterngasse v německém Ulmu. V té době byla ještě celá oblast okupována napoleonskými vojsky a úspěch si v Mayseru museli vydřít mnoha lety tvrdé práce – populárními se stali pro své vysoce kvalitní plstěné pánské klobouky.

Leonhard Mayser (1775-1839)

Leonhardův syn Friedrich už přebíral slušně rozrostlý podnik a společně s jeho synem Fritzem se stali jedněmi z hybatelů industriálního rozpuku města Ulm. Do oblasti přivedli mechanizovanou výrobu a také pomáhali ostatním společnostem obstarat financování na rozšíření a mechanizaci výroby. Pro stabilní růst i v budoucnu potřebovala společnost lepší kapitálové zázemí, a proto byla továrna F. Mayser & Son převedena na akciovou společnost Mayser AG a tím se stala jednou z největších akciových společností své doby v celém Německu.

Raketový růst společnosti

Fritz Mayser se stal významným lokálním politikem a dokonce po několik volebních období reprezentoval Ulm ve Státním parlamentu ve Stuttgartu. Mezi lety 1901 a 1903 vznikla v oblasti Auf der unteren Bleiche nová moderní továrna, vybavená tou nejmodernější technikou své doby. V této továrně se poté jeho syn Carl Mayser ujal vedení společnosti rok před otcovou smrtí.

V roce 1914 do společnosti vstoupil mnichovský kloboučník Anton Seidl a společnost byla konvertována z akciové zpět na čistě soukromou (GmbH). Pánové Mayser a Seidl v ní nově drželi poloviční podíly. V roce 1918 se Anton Seidl stal 100% vlastníkem celé společnosti a v následujících letech pod jeho vedením společnost úspěšně dále expandovala. V roce 1924 společnost poprvé uvedla řadu dámských klobouků. Díky tomu se jí podařilo zdvojnásobit výrobu. Ve stejném roce byla značka zaregistrována k ochraně u berlínského patentového úřadu.

V roce 1929 koupil Anton Seidl další továrnu – výrobce slaměných klobouků J. Milz & Co., podnik založený v roce 1833 v Lindenbergu. Díky této akvizici se nabídka Mayseru rozrostla o další důležitý artikl.

Po smrti Antona Seidla v roce 1940 se řízení společnosti ujal jeho nevlastní syn Curt M. Zechbauer. Německý ekonomický zázrak v poválečném období pomohl společnosti v dalším růstu. Klobouky byly opět v módě a zákazníci si mohli dovolit i luxusnější modely.

V roce 1963 společnost vyprodukovala rekordních 3,5 milionu klobouků. Jednalo se o nejlepší výsledek v celé její historii. Zároveň to byl vrchol německé produkce klobouků vůbec. V roce 1969 převzal společnost Peter M. Zechbauer. Jedním z jeho prvních rozhodnutí bylo zavedení výroby plátěných produktů – čepic a bekovek. Výrobu této novinky obstarávala továrna v Lindenbergu. Sem se také postupem času začala soustředit většina produkce Mayseru. V devadesátých letech byl Mayser jedinou zbývající společností (z původních 34) vyrábějící klobouky v celé oblasti, které se v době vrcholu kloboučnického řemesla přezdívalo Malá Paříž.

A jak je to dnes?

V roce 2011 se již veškerá výroba přesunula na Slovensko, do továrny Mayser-Rožnava, otevřené v roce 2002. Designové, prodejní a nákupní oddělení zůstaly v Lindenbergu.

Dnes je Mayser společnost dodávající do 44 zemí světa, vyrábí 350 tisíc klobouků a čepic ročně a nabízí výběr z více než 300 modelů napříč 4 kolekcemi. Podobně jako Stetson je i Mayser jedním z předních výrobců pokrývek hlavy na světě. Společně s Truefitt&Hill je jednou z nejstarších značek, které máme v Gentleportu v nabídce.