Vše o štětkách na holení: jak si vybrat štětku a jak se o ni starat

Vše o štětkách na holení: jak si vybrat štětku a jak se o ni starat

Rozdíl mezi štětkou z jezevčích a syntetických štětin

Jaké holicí náčiní byste si měli vybrat? Na tuto otázku neexistuje uspokojivá odpověď, především záleží na vašich osobních preferencích. My se pokusíme vám v této oblasti co nejlépe poradit.

Holicí štětky z jezevčích štětin jsou považovány za velmi tradiční pomůcku na holení. U nás jsou nově k dostání štětky od anglické značky Simpsons, pro které jsou používány štětiny té nejlepší kvality. Řada Best badger je vyrobena z jemnějších a poddajnějších štětin z těla jezevce, zatímco řada Pure badger, kterou nabízíme my, používá štětiny z jezevčích slabin. Štětiny typu Silvertip jsou většinou nejdražším a zároveň nejvzácnějších typem a od Pure a Best badger štětin se liší v tom, že jejich konce jsou přirozeně světlé.

Výhody používání štětky z jezevčích štětin spočívají především v tom, že s takovou štětkou dokážete vypracovat ze svého oblíbeného mýdla na holení opravdu bohatou pěnu, přičemž štětka v sobě dokáže velmi dobře držet vlhkost a teplo během holení. Díky poměrně drsnému povrchu jezevčích štětin může štětka z nich fungovat jako jakýsi peeling, který vaši tvář jemně zbaví odumřelé kůže.

V posledních letech je na vzestupu nový typ štětek na holení, který je vyráběn z umělých vláken. Vzhledem k tomu, že jezevci jsou v severní Americe a ve většině Evropy chráněným druhem, jsou tyto umělé štětiny vyhledávanou a vděčnou alternativou. Umělé štětiny jsou mnohem jemnější, kvůli čemuž nepřipraví tvář k oholení tak precizně, a také nemají daný “peelingový” efekt, proto je důležité si při používání syntetické štětky zvyknout na pravidelné používání peelingu nebo jiného exfoliačního přípravku.

Umělé štětiny zároveň nedokáží nasát vodu, a tak vám často bude stačit méně krému nebo mýdla na holení k vytvoření husté pěny. Syntetické štětky jsou vhodné pro ty, kteří mají starost o původu jezevčích štětin a chtějí dosáhnout hladkého oholení se štětkou, kterou není pořeba příliš udržovat.

Jak se správně starat o štětku z jezevčích štětin?

Pokud jste si právě zakoupili novou štětku na holení z jezevčích štětin – gratulujeme, skvělý výběr! A věříme, že s ní budete zcela spokojen. K tomu, aby vám sloužila roky a aby štětiny nevypadávaly je však potřeba se o ni řádně starat.

Doporučujeme dodržovat následující kroky:

Když v misce vytváříte pěnu, zkuste dělat pohyby “dopředu dozadu” spíše než štětkou kroužit, kroužení totiž přehnaně namáhá štětiny. Přílišné tlačení může uvolnit štětiny z lepeného konce. Nikdy také nenechávejte svou štětku máčet ve vodě teplejší, než jakou by snesla vaše pleť.

  • Ujistěte se, že je štětka po použití zcela opláchnuta o veškeré zbytky mýdla – k tomu použijte teplou vodu a jemně pak rukou štětku vyždímejte, čímž předejdete vzniku plísní.
  • Jemně štětku vyklepejte a štětiny táhněte proti jemnému ručníku, čímž odstraníte poslední zbytky vlhkosti.
  • Štětku postavte nebo pověste (obojí je v pořádku) do dobře větraného prostoru, nejlépe poblíž otevřeného okna.
  • Nedostatečná doba schnutí mezi holeními povedeke vzniku plísně a případnému vypadávání štětin.
  • Pokud se holíte každý den, doporučujeme střídat 2 různé štětky, abyste dosáhli 48 hodinové pauzy.
  • Každý měsíc štětku umyjte šamponem na vlasy, což ji krásně zbaví všech nečistot.

Štětky na holení Simpsons

Štětky na holení z nejkvalitnějších jezevčích štětin jsou tajnou zbraní v gentlemanově arzenálu a zároveň symbolem mužnosti a starých tradic. A ty nejlepší pochází z dílny, kterou založil Alexander E. Simpson v Londýně roku 1919. Slavné Simpsonovy štětky na holení se prodávají s heslem “Bude vám stačit na zbytek života,” přičemž tato věta díky výjimečné kvalitě a ruční výrobě platí dodnes. U nás najdete 4 nejoblíbenější modely štětek Simpsons v kvalitě Pure badger.