Czech Fashionisto: jak se obléci na dostihy?

Czech Fashionisto: jak se obléci na dostihy?

Když se řekne dostihy, každý si nejspíš představí Royal Ascot, kde ženy musí nosit šaty a klobouk, a jediným přijatelným oděvem pro muže je žaket a cylindr. Navzdory tomu, že první Velká pardubická se běžela téměř před sto padesáti lety, byste tradici v oblékání jen pohledali, a rozhodně nebyla nikdy natolik formální. Přesto je důležité uvědomit si, na jaký závod se chystáte, a kde budete sedět.

V žaketu budete na ochozech v Chuchli nebo Pardubicích vypadat směšně, ale na Velkou pardubickou se do sektoru pro VIP hodí společenský oblek s kravatou. Pravidlo říká, že čím formálnější událost, tím jemnější vzory a látky oblečení mají být. Pokud se tedy chystáte na VIP tribunu, vyberte si oblek z hladké vlny, jen ne lesklý, proboha, ten nechte Michalu Davidovi. Dobře vypadá klasická tmavě modrá či odstíny šedé, ne však černý, ten se hodí na večírky a pohřby. K tomu kravatu s decentním vzorem nebo jednobarevnou, a pamatujte si, že kravata má být vždy tmavší než košile. A pokud už musíte mít barevnou košili, vyberte si ze světlých pastelových barev, žádné křiklavé odstíny. Jediný, komu slušela černá košile s bílou kravatou, jsou The Hives.

U dam můžeme vlivem anglických dostihů vidět někdy i poněkud extravagantní modely klobouků, ale vy nechejte cylindr doma (nebo v půjčovně), a na hlavu si vezměte trilby nebo fedoru. Za prvé se nehodí k obleku, za druhé v něm budete vypadat jako od divadla. Co se formálnosti týče, řekněme, že fedora se hodí k obleku, trilby ke kalhotám a separátnímu saku. Cylindr se nosí pouze k žaketu a fraku. A Pardubice nejsou Ascot!

Na ostatních místech v hledišti to tak přísné není. I když na dostizích žádný oficiální dress code není, doporučuji obléknout se „smart casual“. Třeba separátní kalhoty, blazer a kravatu nebo šátek (ascot tie). Nic nezkazíte kombinacemi jako šedá a modrá nebo béžová a tmavě modrá. Béžové chino kalhoty jsou univerzální, a hodí se k různým barvám saka. Já bych sáhl po tvídu – je podzim, jdete na dostihy, a k tomu je tvíd ideální. A navíc zahřeje, vždyť Velká pardubická se také koná vždy druhou říjnovou neděli. A na hlavu vlněnou bekovku nebo už zmíněný trilby.

A nezapomeňte si dalekohled. 😉

Czech Fashionisto

Chcete vědět, jak mít vždy dokonale uvázanou kravatu? Čtěte naše tipy s videonávodem.