Jak na vázání kravaty a motýlka: 4 klasické uzly

Jak na vázání kravaty a motýlka: 4 klasické uzly

Ať už chcete obléct kravatu do práce nebo na společenskou událost, její vázání je potřeba si osvojit. Kravaty na gumičku jsou jen pro malé děti a k dovednostem gentlemana by mělo patřit vázání alespoň základních uzlů. V našich videonávodech vám přehledně vysvětlíme, jak na čtyři nejklasičtější a zároveň nejkrásnější uzly: Four In Hand, Half Windsor a Full Windsor a jak na klasický vázací motýlek.

Four In Hand

Uzel Four In Hand je typický svojí jednoduchostí a díky tomu se mu také někdy říká uzel jednoduchý. Přes své relativně snadné uvázání je ovšem stále velice v módě. Ideální kravaty pro použití Four In Hand kravatového uzlu jsou vzorované nebo úzké stylové kravaty – ideální pro jednobarevné kravaty z hrubší látky. Pro kravaty z tenčího materiálu by tento uzel nebyl dobrou volbou, jelikož by byl uzel poměrně malý a tudíž nevýrazný. Je to také ideální uzel pro pánské košile s úzkým límečkem. Jedná se zároveň o nejstarší kravatový uzel používáný již od 18. století. Má poměrně dlouhý a jemně asymetrický tvar, což je v pořádku, proto se nesnažte o to, aby výsledek vypadal dokonale rovně.

Košilové límečky: téměř všechny
Kravaty: téměř všechny

Half Windsor

Kravatový uzel Half Windsor je středně velký a je vizuálně jedním z nejhezčích kravatových uzlů. Momentálně Half Windsor patří také k jednomu z nejoblíbenějších uzlů, jelikož pasuje dobře k širokým límečkům pánských košil, které jsou momentálně v módě.

Košilové límečky: klasické, rozevřené
Kravaty: standardní, tenké, nepříliš široké

Full Windsor

Uzel Full Windsor je jako stvořený pro slavnostní příležitosti. Tento anglický styl vázání dostal své jméno po vévodovi z Windsoru, který jej proslavil. Vzhledem k tomu, že je široký, jeho použití se hodí k rozevřeným límečkům, například k italským límečkům, nebo límečkům Windsor. Jeho uvázaní je složitější; aby bylo bezchybné, kravata musí spadnout mezi dvě části límečku a skrýt poslední knoflík košile.

Košilové límečky: klasické, rozevřené
Kravaty: standardní, dlouhé, tenké

Klasický vázací motýlek

Motýlek je vhodný především na formální příležitosti či pro dosažení velmi elegantního vzhledu. Nejčastěji se používá motýlek černý, který se nosí k černému smokingu s bílou košilí se stojáčkem; může se samozřejmě objevit i v ležérnější podobě – s oblekem a košilí s rozevřeným límečkem. Správně by motýlek nikdy neměl být širší, než nejširší část vašeho krku a také by neměl přesahovat okraje límečku u košile.

Košilové límečky: stojáčky, rozevřené límečky, italské límečky