Jak si vybrat perfektní sluneční brýle?

Jak si vybrat perfektní sluneční brýle?

Sluneční brýle dokáží vyzdvihnout a zkrášlit jedinečné rysy našeho obličeje. Mnohdy si s brýlemi připadáme atraktivnější a nasazujeme je ve chvíli, kdy chceme vypadat prostě dobře nebo třeba působit trochu tajemněji.

Nesprávný výběr brýlí naopak dokáže náš vzhled nepěkně pošramotit a nedostatky zvýraznit. Pokud se ale budete řídit našimi radami pro výběr těch správných tvarů obrouček, nešlápnete nikdy vedle. Stačí jenom zjistit, jaký tvar obličeje vám příroda nadělila, a máte z poloviny vyhráno!

V rozmanitosti je krása a na světě je tolik tvarů obličejů, kolik lidí obývá naší planetu… Každý jsme nenapodobitelný originál! Přesto ale můžeme vysledovat určité zákonitosti, dle kterých můžeme typy obličejů rozdělit do pár základních skupin.

Čtěte dále a najděte to, co vám padne!

TVARY OBLIČEJE

Přestože je každý obličej unikátní, dá se říci, že existují 4 hlavní tvary, ve kterých se najde většina lidí. Které to jsou?

  • hranatý
  • kulatý
  • oválný
  • srdcovitý

Jak svůj tvar zjistit? Sledujte linie svého obličeje. Pomocí prstu si obkreslete svůj obličej na zrcadlo. Začněte u brady a pokračujte po straně obličeje na jedné straně a skončete zase u brady. Snažte se moc nehýbat. Už znáte svůj tvar? Pojďme si je stručně popsat.

HRANATÝ

Hranatý obličej se vyznačuje tím, že je velmi ostře řezaný. Většina lidí má vystouplé lícní kosti i čelisti.

ŽENY // HRANATÝ OBLIČEJ

Vyzkoušejte zaoblenější obroučky, například ve stylu kočičích nebo motýlích brýlí, které dokáží opticky zjemnit vaše ostřejší rysy a vytvořit tak rovnováhu. Oválné nebo lehce zaoblené obroučky také dobře doplní hranatější rysy. Stejně tak letecké brýle nebo brýle pouze s částečnou obroučkou, které se směrem dolů zužují, mohou působit skvěle spolu s výraznými lícními kostmi.

VYZKOUŠEJTE:

 

MUŽI // HRANATÝ OBLIČEJ

Muži se silně řezanými, hranatými tvářemi by měli vyzkoušet jemnější siluety brýlí. Například oválné tvary nebo pilotky. Doporučujeme se ale vyhnout všemu, co je příliš ostré nebo hranaté. I když můžete mít nutkání si ke svému mužnému obličeji pořídit mužné brýle, raději zvolte tvar, který na vaší tváři bude působit harmonicky. Brýle typu Clubmaster, které v dolní části obroučky nemají, jsou spolehlivou volbou.

VYZKOUŠEJTE:

KULATÝ

Kulaté tváře mají většinou podobnou šířku a výšku. Rysy jsou většinou jemnější a lícní kosti méně výrazné.

ŽENY // KULATÝ OBLIČEJ

Jako žena s kulatou tváří nejspíš máte jemné a delikátní rysy, což znamená, že se ve výběru obrouček můžete odvázat. Nemusíte se bát brýlí se silnějšími a odvážnějšími obroučkami a ostřejšími úhly. Brýle typu wayfarer nebo ty s vyloženě obdélníkovým tvarem vám pomohou opticky vybalancovat a dodat ostrost své tváři, navíc v nich váš obličej bude vypadat štíhlejší. Zároveň můžete vyzkoušet i brýle – “kočičky”, které rozhodně upoutají pozornost. Vyvarujte se příliš kulatých tvarů, ale na druhou stranu – kulaté brýle, které jsou tak velké, že vystupují za hranice obličeje, mohou také vypadat velice zajímavě a lichotivě!

VYZKOUŠEJTE:

MUŽI // KULATÝ OBLIČEJ

Máte-li obecně spíše jemnější rysy, máme pro vás skvělou zprávu. Sluneční brýle jsou ideální k tomu, abyste svému vzhledu dodal trochu ostrosti a ve správně zvolených obroučkách prostě budete vypadat mužněji. Vyzkoušejte obdélníkovité brýle nebo brýle typu wayfarer, které dokáží obličej opticky protáhnout a dodat potřebné hrany.  Držte se pravidla, že příliš kulaté brýle se ke kulaté tváři nehodí, jelikož tvar obličeje pouze zvýrazní. Ale letecké brýle, pokud správně zvolíte šířku (snažte se, aby byly širší než váš obličej), mohou na kulaté tváři dobře zafungovat a trochu vybalancovat plnost rysů.

VYZKOUŠEJTE:

OVÁLNÝ

Ti, kteří byli obdařeni oválnými rysy obličeje, jsou většinou šťastlivci, kterým sluší téměř všechny typy slunečních brýlí. Rozhodně užitečná superschopnost! Oválný obličej znamená, že je vaše tvář vyšší než širší, máte vystouplá líčka a lícní kosti jsou zhruba souměrné s čelem.

ŽENY // OVÁLNÝ OBLIČEJ

Jako žena s oválnou tváří máte to štěstí, že si můžete s klidným svědomím dovolit nosit téměř jakýkoliv styl, a proto by byla škoda neexperimentovat! Obdélníkové nebo oválné obroučky, které jsou výraznější ve své horní části jsou skvělou volbou v případě, že chcete vytvořit protiváhu k podlouhlému tvaru obličeje. Kulaté brýle podtrhnou krásu vašeho obličeje, skvělou volbou jsou ale také brýle – kočičky nebo brýle v motýlím tvaru, které zkrášlí vaše výše posazená líčka. Bavte se, protože si rozhodně můžete vybírat!

VYZKOUŠEJTE:

MUŽI // OVÁLNÝ OBLIČEJ

Gratulujeme. Jako muž s oválným obličejem jste v perfektní pozici člověka s nejuniverzálnějšími rysy, kterým sluší téměř všechno. Otázkou zůstává, jestli vám bude stačit pouze jeden styl brýlí, když můžete mít všechny. Obdélníkové nebo oválné obroučky, které jsou výraznější ve své horní části jsou sázkou na jistotu, chcete-li trochu potlačit podlouhlý tvar obličeje. Kulaté nebo letecké brýle pak jen podtrhnou přirozenou harmonii vašich rysů. Brýle, které se rozšiřují směrem nahoru pak příjemně zvýrazní vaše lícní kosti. Stačí si jen vybrat!

VYZKOUŠEJTE:

SRDCOVITÝ

Srdcovitý tvar obličeje má většinou širší horní polovinu obličeje a užší a jemnější bradu. Lidé s tímto tvarem obličeje často mívají výraznější oči, což na brýle poutá ještě o něco větší pozornost. I proto je důležité sluneční brýle perfektně vybrat!

ŽENY // SRDCOVITÝ OBLIČEJ

Existuje spousta možností, které se k srdcovitému obličeji skvěle hodí. Vyzkoušejte mohutnější, spíše kulaté obroučky, se kterými bude vaše tvář působit vyváženě a které umějí odpoutat pozornost z širší horní poloviny obličeje. Cílem je vytvořit efekt, že dolní polovina obličeje je širší, než ve skutečnosti je. To hravě zvládnou třeba brýle s motýlím tvarem obrouček.

VYZKOUŠEJTE:

MUŽI // SRDCOVITÝ OBLIČEJ:

Klíčem k výběru dokonalých slunečních brýlí k vašemu srdcovitému obličeji spočívá ve vytvoření dojmu, že dolní polovina obličeje je mohutnější, než je ve skutečnosti. Hledejte obroučky, které mají mohutnější a nižší siluetu – to pomůže upoutat pozornost právě na oblast klíčních kostí a brady, a tím pádem vyvážit proporce vaší tváře. Také se dívejte spíše po brýlích s tenkými stranicemi.

VYZKOUŠEJTE:

I když jsou sluneční brýle nepostradatelným doplňkem, k tomu, abyste přežili léto, vám stačit nebudou. Přečtěte si náš článek o 8 největších letních vychytávkách, které letos v létě prostě musíte mít.