Jak na Small talk ve 3 snadných krocích

Jak na Small talk ve 3 snadných krocích

Small talk, neboli malý, vlastně bezvýznamný hovor. Pojem vznikl v korporátní Americe 80. a 90. let a do české kotliny se dostal o přibližně dekádu později. Po revoluci už jsme všichni netáhli za jeden socialistický provaz, ale každý najednou jel za sebe. Nicméně takto skutečnost neznamená, že není potřeba se socializovat se svým okolím. Správně zvolený small talk dokáže skvěle prolomit ledy a nastartovat dobré přátelství nebo obchodní vztah. Hlavním účelem small talku je odstranit prvotní bariéry mezi lidmi. Nejčastěji najde small talk uplatnění na společenských akcích, večírcích, obchodních jednáních nebo jen při čekání na recepci. Najde uplatnění v komunikaci mezi dobrými přáteli i zcela neznámými lidmi.

Pokud dokonale oblečený a upravený gentleman nezvládá základní společenské dovednosti, mezi které small talk zcela jistě patří, jsou veškeré investice do dokonalého zevnějšku zbytečné.

Hlavně žádná vážná nebo osobní témata

Rozhodně se vyhněte soukromým záležitostem! To, že vám to doma na 100 % neklape není důvodem pro informování všech, včetně taxikářů, o tom, jak to máte vlastně v životě těžké. Každý máme v životě těžkosti a žádný vztah není vždycky dokonalý, tak si to nechte pro sebe. Výměnou za tuto zdvořilost to samé očekávejte i od protistrany. Cílem small talku je rychle a nezávazně navázat konverzaci, která vám pomůže překonat trapné mlčení a ne na sebe vyslepičit úplně všechno. Hlavně myslete na jedno – důležité je zanechat dobrý dojem na protistranu. A žádnou politiku!

Nebuďte negativní

Na všem se dá najít ta horší stránka. Snažte se jít proti proudu a naopak hledat pozitiva. Nikdo se totiž nechce bavit se zapšklým mrzoutem, byť v dokonalém obleku.

Buďte zdvořilí ke všem

Říká se, že lidi které zdravíte na vaší cestě nahoru, vás budou na oplátku zdravit, když půjdete dolů. Pamatujte na to. I sekretářka nebo asistent si zaslouží slušné a uctivé jednání. A nikdy nevíte, jak daleko to můžou dotáhnout za pár let.