O košilích na míru

O košilích na míru

Co je na ní výjimečného? Jdete si takhle po rušné ulici ve městě a náhle potkáte dobře oblečeného muže. Zřejmě si o něm hned řeknete „to je ale gentleman“ nebo  „elegán jak má být“. Co je ale hlavním důvodem této reakce? Základem je dobře padnoucí sako, kalhoty a košile. A právě o košilích si dnes popovídáme.

 

Konfekce vs Na míru

Je lepší konfekce, nebo šití na míru? Obojí má své plusy a mínusy, záleží co od jednotlivých kousků oblečení očekáváte.

 

Konfekce

Konfekční košile jsou k v klasickém obchodním centru kdostání téměř na každém kroku. Člověk si tak může vybrat z celé řady pestrobarevných a vzorovaných. Když si ale z takové masy košili vyberete, můžete narazit na několik problémů.

Přijdete si takhle ke stojanu a sáhnete po košili, která se vám líbí. Najednou ale zjistíte, že nemají vaší velikost, proto přejdete k jinému. A ejhle, tahle košile je pěkná a mají vaší velikost, jo jenomže na ramenou vám to nesedí, manžety jsou moc dlouhé či krátké nebo vás límec škrtí u krku. S těmito problémy se potýká téměř každý muž, jenž si jde koupit novou košili do obchodu. A pak se divíme, že nakupování nemáme v oblibě.

Konfekční košile samozřejmě mají i své světlé stránky, zejména v ceně. Ta je většinou (až na vybrané butiky) nižší než u košil na míru. Někdy můžete pořídit i dvě (a více) košil konfekčních za cenu jedné na míru. Když si najdete tu správnou, která vám nejen padne do oka, ale bude sedět i na vašem těle, máte vyhráno. U konfekčních košilí bych doporučil dívat se nejdříve na materiál a poté až na cenu. Jak uvidíte na etiketě umělé látky, hned ji vraťte zpět tam, kde byla. V přírodních látkách se budete cítit o mnohem lépe.

Na míru

Košile na míru mají už jistou tradici zahrnující noblesnost a lepší prožitek z její koupě. U nás v Gentleportu to probíhá tak, že přijdete k nám do obchodu na předem domluvenou schůzku, kde vás mile přivítá náš proškolený personál. Pak vás uvede před zrcadlo a měření může začít. Prodavač pomocí svého metru měří obvod krku, hrudníku a pasu. Dále délku ramen, zad i celé ruky od ramenního kloubu po zápěstí a nakonec se uchýlí k šířce zad.

Díky tomuto procesu bude košile sedět jako ulitá, jen si člověk musí dát pozor na přílišné výkyvy váhy. To může způsobit, že v případě ztloustnutí bude košile na těle pnout a bude nepříjemná a při snížení váhy bude vypadat jako pyžamo.

Po změření vám dá náš prodavač vybrat ze vzorníku látkek a popřípadě vzor, ze které bude košile ušita. Tím ale nekončíme, vybírat si dále budete z jednotlivých prvků od límečku přes obšití až po monogram.

Většina košil na míru se šije pomocí metody MTM (made to measure), což může trvat 4 týdny. Samozřejmě se můžete i setkat s bespoke košilí, vždy však s výrazně vyšší cenou.

Jak jsme psali výše, poté co vás prodavač změří, přichází na řadu vybírání jednotlivých důležitých prvků u vaší budoucí košile. Rozhodně se nebojte říct, že se vůbec nevyznáte a nevíte co zvolit. Náš personál jsou odborníci na svém místě, takže vám vždy dobře poradí.

 

Látka a vzor

V prvé řadě se vybírá látka se vzorem. Jestli je to vaše první košile na míru, volte raději jednoduché látky v bílé barvě nebo světlo modré bez vzoru. Samozřejmě si vyberte látku, která vám bude příjemná na omak. Jak je látka jemná, vám ukazuje číslo zhruba od 80 do 240. Pochopitelně – čím vyšší číslo, tím je látka jemnější, ale také náchylnější k poškození.

Kdybyste chtěli čirou náhodou zavítat do tajemství vzorů, doporučujeme se nejdříve uchýlit k proužku nebo ke káru. Kárované vzory jsou vhodnější pro sportovní typy lidí. Vzory jako pepito, rybí kost, kohoutí stopu aj. bych volil po poradě s krejčím. Nemusí každému slušet.

Límeček a manžety

Límečků je tolik, že je na prstech rukou nespočítáte. Můžeme se setkat s klasickým límečkem, club collar (klubový), wide spread, button-down (americký typ) atd. Límeček může opticky rozšířit vaše ramena nebo je zúžit. Také z vás může udělat tlustšího člověka, než doopravdy jste. Pokud máte kulatější typ obličeje, vyberte límeček špičatý.

Dopředu byste také měli zvážit, jaký typ uzlů kravaty do košile bude vázat. Do některých límečků se kravata moc nehodí, jedná se hlavně o club collar límeček a button-down (tam se dokonce kravaty nenosí vůbec).

Manžet už tolik druhů není, ale i přesto je důležité jim věnovat pozornost. Manžety se dělají na jeden či dva knoflíky nebo na francouzský (na manžetový knoflík). Samozřejmě existuje manžeta uzpůsobená jak na klasický knoflík tak i na manžetový zároveň, ale budí to dojem nerozhodnosti jejího nositele.

 

Monogram

K monogramu snad nemusíme ani nic dodávat. Snad jen, že je to jakási naše osobitá značka, jež si necháme vyšít na naší košili, kde se nám zachce. Někdo si dává iniciály svého jména a někdo třeba svá šťastná čísla.

Monogramy se obvykle šijí buď na rukávy či na hruď. Tam je také doporučujeme nechat našít. Košili si však tvoříte sami a klidně si monogram můžete nechat našít i na límeček, je to na vás.